Nexperia USA Inc. PSMN1R0-30YLDX
Model
PSMN1R0-30YLDX
Datasheet
PSMN1R0-30YLDX PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1347
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-262
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1150pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15.8mOhm @ 25A, 10V