Nexperia USA Inc. PSMN038-100YLX
Model
PSMN038-100YLX
Datasheet
PSMN038-100YLX PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 30A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1047
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 530pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.2A (Ta), 19A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DirectFET™ Isometric SH
Vgs(th) (Max) @ Id 4.8V @ 25µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 62mOhm @ 5A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 42W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DIRECTFET™ SH
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.7nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V