Nexperia USA Inc. PHP9NQ20T,127
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
PHP9NQ20T,127
Datasheet
PHP9NQ20T,127 PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 8.7A TO220AB
Availability
IN STOCK
Stock: 2872
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 7A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 730mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package U-DFN2020-6 (Type F)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59nC @ 8V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2760pF @ 15V