Nexperia USA Inc. BUK9Y7R2-60E,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9Y7R2-60E,115
Datasheet
BUK9Y7R2-60E,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1609
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-VSONP (5x6)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.3nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 695pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 87A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 8V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.8mOhm @ 14A, 8V
Series NexFET™
Power Dissipation (Max) 3W (Ta)