Nexperia USA Inc. BUK9Y4R4-40E,115
Model
BUK9Y4R4-40E,115
Datasheet
BUK9Y4R4-40E,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 100A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1464
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series UniFET-II™
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.4A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5Ohm @ 1.7A, 10V