Nexperia USA Inc. BUK9Y41-80E,115
Model
BUK9Y41-80E,115
Datasheet
BUK9Y41-80E,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 80V 24A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1474
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-100, SOT-669
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 15A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 55W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1425pF @ 12V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 79A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V