Nexperia USA Inc. BUK9Y25-80E,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9Y25-80E,115
Datasheet
BUK9Y25-80E,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 80V LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1480
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 25A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1183pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 67A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-100, SOT-669
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)