Nexperia USA Inc. BUK9M7R2-40EX
Model
BUK9M7R2-40EX
Datasheet
BUK9M7R2-40EX PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 70A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1384
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 4.5A, 5V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 5V
Vgs (Max) ±15V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 275pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V