Nexperia USA Inc. BUK9M43-100EX
Model
BUK9M43-100EX
Datasheet
BUK9M43-100EX PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 25A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1430
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-243AA
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 2A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 500mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package MPT3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 140pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V