Nexperia USA Inc. BUK9M23-80EX
Model
BUK9M23-80EX
Datasheet
BUK9M23-80EX PDF
Description
MOSFET N-CH 80V 37A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1046
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Ta), 49A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.25mOhm @ 32A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 89W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 119nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7770pF @ 13V