Nexperia USA Inc. BUK9M10-30EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9M10-30EX
Datasheet
BUK9M10-30EX PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 54A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1895
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 897pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.2A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 10.2A, 10V