Nexperia USA Inc. BUK9840-55/CUX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9840-55/CUX
Datasheet
BUK9840-55/CUX PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 5A SOT223
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 12A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-252
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.1nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 984.7pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)