Nexperia USA Inc. BUK96180-100A,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK96180-100A,118
Datasheet
BUK96180-100A,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 11A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 5.5A, 4.5V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 905pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V