Nexperia USA Inc. BUK9230-100B,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9230-100B,118
Datasheet
BUK9230-100B,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 47A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 10250
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1140pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 3.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 3.75W (Tc)