Nexperia USA Inc. BUK9217-75B,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK9217-75B,118
Datasheet
BUK9217-75B,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 64A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 2465
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5509pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 135A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 19A, 10V