Nexperia USA Inc. BUK7Y7R6-40EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7Y7R6-40EX
Datasheet
BUK7Y7R6-40EX PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 79A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1437
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 5.7A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 980pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)