Nexperia USA Inc. BUK7Y41-80EX
Model
BUK7Y41-80EX
Datasheet
BUK7Y41-80EX PDF
Description
MOSFET N-CH 80V 25A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1567
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 14.3W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.3nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 500pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.1A (Ta), 22.1A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V