Nexperia USA Inc. BUK7Y20-30B,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7Y20-30B,115
Datasheet
BUK7Y20-30B,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 39.5A LFPAK
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.6V @ 100µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8Ohm @ 140mA, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) -
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 3-CPH
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.9nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 270mA (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V