Nexperia USA Inc. BUK7Y07-30B,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7Y07-30B,115
Datasheet
BUK7Y07-30B,115 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 75A LFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1320
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.4mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-HSMT (3.2x3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 31A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V