Nexperia USA Inc. BUK7M27-80EX
Model
BUK7M27-80EX
Datasheet
BUK7M27-80EX PDF
Description
MOSFET N-CH 80V MLFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1454
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SOT-26
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 833pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.9A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 4A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.1W (Ta)