Nexperia USA Inc. BUK7M12-60EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7M12-60EX
Datasheet
BUK7M12-60EX PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 53A LFPAK33
Availability
IN STOCK
Stock: 1316
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3670pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta), 22.5A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 150µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 22.5A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 69W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PG-TDSON-8-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 73.1nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V