Nexperia USA Inc. BUK7M12-40EX
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7M12-40EX
Datasheet
BUK7M12-40EX PDF
Description
MOSFET N-CH 40V MLFPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1453
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 7.9A, 4.5V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 6-TSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000pF @ 6V