Nexperia USA Inc. BUK7E8R3-40E,127
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7E8R3-40E,127
Datasheet
BUK7E8R3-40E,127 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 75A I2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 5127
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.7A (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 2.2A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)