Nexperia USA Inc. BUK7905-40AIE,127
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7905-40AIE,127
Datasheet
BUK7905-40AIE,127 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Availability
IN STOCK
Stock: 2137
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 10A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 7W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SOIC
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 113nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)