Nexperia USA Inc. BUK7620-100A,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7620-100A,118
Datasheet
BUK7620-100A,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 63A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 44W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1970pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15.2A (Ta), 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 14A, 10V