Nexperia USA Inc. BUK7609-75A,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7609-75A,118
Datasheet
BUK7609-75A,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 200µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 59mOhm @ 4.5A, 10V
Series U-MOSVIII-H
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 39W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 600pF @ 75V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)