Nexperia USA Inc. BUK7608-40B,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7608-40B,118
Datasheet
BUK7608-40B,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-563, SOT-666
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 1.4A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 6-WEMT
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1.4nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 70pF @ 10V
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Ta)