Nexperia USA Inc. BUK7222-55A,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7222-55A,118
Datasheet
BUK7222-55A,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 48A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1278
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.3A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-3 Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 1.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 88mOhm @ 1.2A, 5V
Series -
Power Dissipation (Max) 350mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SOT-23F
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 5V
Vgs (Max) 12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800pF @ 10V