Nexperia USA Inc. BUK7214-75B,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK7214-75B,118
Datasheet
BUK7214-75B,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 70A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 8203
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 10A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2650pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 57A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA