Nexperia USA Inc. BUK663R2-40C,118
Model
BUK663R2-40C,118
Datasheet
BUK663R2-40C,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Package / Case PowerPAK® 1212-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21.5mOhm @ 6.1A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® 1212-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 41nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2021pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V