Nexperia USA Inc. BUK662R7-55C,118
Model
BUK662R7-55C,118
Datasheet
BUK662R7-55C,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 120A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case PowerPAK® SO-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 15A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5.2W (Ta), 69W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3350pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)