Nexperia USA Inc. BUK662R4-40C,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK662R4-40C,118
Datasheet
BUK662R4-40C,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) -
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SO8-F1-B
Packaging Digi-Reel®
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V