Nexperia USA Inc. BUK6211-75C,118
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Model
BUK6211-75C,118
Datasheet
BUK6211-75C,118 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 74A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1414
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.7mOhm @ 50A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)