Microchip Technology TP2502N8-G
Manufacturer
Microchip Technology
Model
TP2502N8-G
Datasheet
TP2502N8-G PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 0.63A SOT89-3
Availability
IN STOCK
Stock: 1877
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 5.25V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 325mOhm @ 3.75A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 52W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 755pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V