Microchip Technology LND150N3-G-P003
Manufacturer
Microchip Technology
Model
LND150N3-G-P003
Datasheet
LND150N3-G-P003 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 30MA TO92-3
Availability
IN STOCK
Stock: 1925
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 48mOhm @ 5.3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SOT-26
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.09nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1047.98pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.7A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V