Microchip Technology DN1509N8-G
Manufacturer
Microchip Technology
Model
DN1509N8-G
Datasheet
DN1509N8-G PDF
Description
MOSFET N-CH 90V 360MA SOT89-3
Availability
IN STOCK
Stock: 1047
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 9A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.4W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1931pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V