Kyocera International Inc. Electronic Components CX49GFNB12000H0PESZZ
Manufacturer
Kyocera International Inc. Electronic Components
Model
CX49GFNB12000H0PESZZ
Datasheet
CX49GFNB12000H0PESZZ PDF
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case HC-49/US
Load Capacitance 12pF
Size / Dimension 0.425" L x 0.177" W (10.80mm x 4.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±50ppm
Series CX49GFNB, Kyocera
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Frequency 16MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms