Kyocera International Inc. Electronic Components CX2016DB24576D0GEJZ1
Manufacturer
Kyocera International Inc. Electronic Components
Model
CX2016DB24576D0GEJZ1
Datasheet
CX2016DB24576D0GEJZ1 PDF
Description
CRYSTAL 24.5760MHZ 8PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Load Capacitance 8pF
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Stability ±15ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±15ppm
Series CX2520DB, Kyocera
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Frequency 24.576MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms