IXYS IXFR80N10Q
Model
IXFR80N10Q
Datasheet
IXFR80N10Q PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 76A ISOPLUS247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 47mOhm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V