IXYS IXFR75N10Q
Manufacturer
IXYS
Model
IXFR75N10Q
Datasheet
IXFR75N10Q PDF
Description
MOSFET N-CH 100V ISOPLUS247
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 76A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case ISOPLUS247™
Vgs(th) (Max) @ Id -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 76A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)