IXYS IXFR25N90
Manufacturer
IXYS
Model
IXFR25N90
Datasheet
IXFR25N90 PDF
Description
MOSFET N-CH 900V 25A ISOPLUS247
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 15A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package ISOPLUS247™
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3950pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V