IXYS IXFL55N50
Model
IXFL55N50
Datasheet
IXFL55N50 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 55A TO-264AA
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5700pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 15A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V