IXYS IXFK80N20Q
- Model
- IXFK80N20Q
- Datasheet
- IXFK80N20Q PDF
- Description
- MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | ISOPLUS264™ |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 8mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 30A, 10V |
| Series | HiPerFET™ |
| Power Dissipation (Max) | 550W (Tc) |