IXYS IXFH74N20
- Model
- IXFH74N20
- Datasheet
- IXFH74N20 PDF
- Description
- MOSFET N-CH 200V 74A TO-247
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 64mOhm @ 2A, 4.5V |
| Series | PowerTrench® |
| Power Dissipation (Max) | 1.9W (Ta) |
| FET Type | P-Channel |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.0x1.5) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25nC @ 4.5V |
| Vgs (Max) | ±8V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1570pF @ 10V |
| FET Feature | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.8A (Ta) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.5V, 4.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, WLCSP |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |