IXYS IXFH70N15
Model
IXFH70N15
Datasheet
IXFH70N15 PDF
Description
MOSFET N-CH 150V 70A TO-247
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 74A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 280nC @ 10V