IXYS IXFH60N25Q
Manufacturer
IXYS
Model
IXFH60N25Q
Datasheet
IXFH60N25Q PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 60A TO-247AD
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 35A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V