IXYS IXFH30N50Q
- Manufacturer
- IXYS
- Model
- IXFH30N50Q
- Datasheet
- IXFH30N50Q PDF
- Description
- MOSFET N-CH 500V 30A TO-247AD
|---|---|
| FET Type | N-Channel |
| Supplier Device Package | TO-247AD (IXFH) |
| Packaging | Tube |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 180nC @ 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5100pF @ 25V |
| FET Feature | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 60A (Tc) |
| Part Status | Obsolete |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 4mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 47mOhm @ 500mA, 10V |
| Series | HiPerFET™ |
| Power Dissipation (Max) | 360W (Tc) |