IXYS IXFC13N50
- Manufacturer
- IXYS
- Model
- IXFC13N50
- Datasheet
- IXFC13N50 PDF
- Description
- MOSFET N-CH 500V 12A ISOPLUS220
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DirectFET™ Isometric MX |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.35V @ 150µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.25mOhm @ 38A, 10V |
| Series | HEXFET® |
| Power Dissipation (Max) | 2.8W (Ta), 96W (Tc) |
| FET Type | N-Channel |
| Supplier Device Package | DIRECTFET™ MX |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 69nC @ 4.5V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 6750pF @ 13V |
| FET Feature | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 38A (Ta), 200A (Tc) |
| Part Status | Obsolete |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |