Infineon Technologies IRLR014NTRPBF
Model
IRLR014NTRPBF
Datasheet
IRLR014NTRPBF PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 10A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 115mOhm @ 8.4A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D-Pak
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 740pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)