Infineon Technologies IRLBD59N04ETRLP
Model
IRLBD59N04ETRLP
Datasheet
IRLBD59N04ETRLP PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 59A D2PAK-5
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2130pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 87A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.25V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 21A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)